Magične pečurke su tako neverovatne i misteriozne, zbog prelepih iskustava i mističnih jedinjenja koja prirodno proizvode. Ali, ono što je još više zapanjujuće je da postoji preko 180 različitih vrsta magičnih pečuraka koje divlje rastu širom sveta – i koje sve sadrže psilocibin.
Psilocibin je moćan psihoaktivni molekul koji može dovesti do vizuelnih halucinacija i dubokih unutrašnjih putovanja (tripovanja) svesti.
Psilocibinske pečurke, poznate i kao „Magične pečurke“ ili psihodelične gljive, zahvaljujući tome što u sebi sadrže ovaj čarobni sastojak korišćene su hiljadama godina u različitim kulturama šiom sveta upravo zbog svojih efekata na promenu svesti. I danas se koriste za izazivanje psihodeličnih putovanja i psihološko isceljenje.
Veliki deo stigme još uvek okružuje ove čarobne i magične gljive zbog njihove nezakonite prirode, međutim, istraživanja sve više počinju da dokazuju njihovu sposobnost da prekinu lance zavisnosti, traume i drugih štetnih mentalnih problema i menjaju mišljenje javnosti o njima.
Dakle, hajde da istražimo koje su to najčešće i najrasprostranjenije vrste magičnih pečuraka ali, zapamtite, samo smo zagrebali površinu…
Najpoznatnije i najčešće magične pečurke i njihova dejstva
Magične pečurke spadaju u prilično široku kategoriju psihoaktivnih gljiva, sa preko 180 različitih vrsta koje pripadaju ovoj grupi. Glavna psihoaktivna supstanca u ovim pečurkama – psilocibin (i njegov aktivni metabolit psilocin) izaziva promene u percepciji, sinesteziju, izobličenje osećaja za vreme i emocionalne promene.
Evo nekoliko vrsta magičnih pečuraka koje su popularne i koje se najčešće konzumiraju, svaka sa različitim potencijalom, hemijskim odnosima i psihoaktivnim dejstvima. Koju izabrati?
Psilocybe Cubensis
Psilocybe cubensis, takođe poznata i kao “cube” (kocka), je popularna vrsta magičnih pečuraka kada su u pitanju njihova konzumacija i uzgoj. Ukoliko ste ikada konzumirali magične pečurke, ali niste znali koju vrstu, velike su šanse da je to bio soj Psilocybe cubensis.
To je zato što su takozvane „kocke“ vrsta magične pečurke koja je najjednostavnija za uzgoj u zatvorenom prostoru, a od 70-ih postoji čak nekoliko knjiga koje podučavaju uzgajivače kako da to uspešno rade.
Posebne karakteristike ove vrste uključuju tamno ljubičaste i sive boje na njihovim škrgama. Poznato je da Psilocybe cubensis sadrži oko 0,63% psilocibina, 0,60% psilocina i 0,25% baeocistina — psihoaktivnog analoga psilocibina.
Ovo se smatra prosečnim vrednostima, što ukazuje na to zašto je ova vrsta magične pečurke postala toliko popularna. Međutim, dok se različiti sojevi ove vrste takođe mogu naći u divljini širom sveta – Centralnoj i Južnoj americis, Sad-u i Meksiku, one koje se uzgajaju u zatvorenom su obično snažniji.
Nije dovoljno jaka u malim dozama da preplavi većinu korisnika, dok ipak može da pruži snažno iskustvo.
„Početnička doza“ ove pečurke je između 1-1,5 g, osušene mase. Njena dejstva počinju nakon otprilike 1 sata i uključuju vizuelna izobličenja i duhovna iskustva.
Psilocybe Tampanensis
Psilocibe tampanensis se smatra retkom magičnom pečurkom u divljini, a nadenuti su joj i nadimci „filozofski kamen“ i „magični tartuf“. U stvari, veoma ih je retko naći u divljini, ali su postale popularne za kućne kultivatore zbog relativne lakoće uzgoja.
Plodna tela ove čarobne gljive su žute i braon boje, sa konveksnim kapicama i tankim drškama. Ova vrsta magičnih pečuraka takođe ispod zemlje formira sklerociju koja sadrži psilocibin – sklerocija je masa micelijuma veoma slična tartufima, odakle prethodno pomenuti nadimak.
Psilocybe tampanensis sadrži u proseku 0,68% psilocibina i 0,32% psilocina. Međutim, mikolozi su utvrdili da njihova osušena plodna tela mogu da sadrže do 1% psilocibina i psilocina. Izveštava se da su dejstva ove vrste magičnih pečuraka introspektivna, šaljući pojedince na duboko unutrašnje putovanje odnosno trip.
Takođe se navodi da podstiču umetničku kreativnost. Takođe se navodi da je iskustvo ovih magičnih tartufa u poređenju sa drugim magičnim pečurkama koje sadrže psilocibin veoma slično, ali u zavisnosti od doze, nešto manje intenzivno.
Uz to, takođe je prijavljeno da opterećenje tela može biti veće, a mučnina češća zbog gustine ovog „filozofskog kamenja“.
Međutim, kao i za sve magične pečurke i psihodelične gljive, sam “trip” zaista više zavisi od osobe, njenog iskustva, doze i naravno od okruženja u kojem su konzumirane.
Psilocybe Semilanceata
Psilocibe semilanceata, koja se obično naziva i „kapica slobode“ ili „veštičji šešir“ jedna je od magičnih pečuraka koje se najčešće pronalaze u prirodi, a takođe i jedna od najmoćnijih – treća po redu u pogledu njenih dejstava, prema testovima koje su 1997. uradili Paul Stamets i Jochen Gartz, nemački hemičar i mikolog, zbog čega je takođe popularna među korisnicima.
Njihova plodna tela imaju prepoznatljivu kupastu ili zvonastu kapicu, sa malom bradavicom na vrhu. U mladosti su žute i braon boje, dok vremenom blede. Ova vrsta magičnih pečuraka obično raste u staništima travnjaka i pašnjaka, gde se hrani raspadnutim korenjem trave, dok se vrlo lako uklopi u nju jer je izuzetno mala – njene stabljike su dugačke samo 40 do 100 mm.
U stvari, one su najmanje od svih najmoćnijih psilocibinskih pečuraka. Utvrđeno je da Psilocybe semilanceata sadrži u proseku 0,98% psilocibina do maksimalno 2,37%, što je najveća koncentracija halucinogena ikada zabeležena u jednoj magičnoj pečurki, stoga nas ne čudi da se navodi da Psilocybe semilanceata izaziva izuzetno jake vizuelne halucinacije.
Prema iskustvima korisnika koji su probali ove magične gljive, njen ukus je nalik brašnu.
Psilocybe Baeocystis
Magične pečurke koje spadaju u vrstu Psilocibe baeocistis imaju nekoliko uobičajenih, simpatičnih imena i naziva, uključujući „čepovi za boce“, „kvrgavi vrhovi“, „plava zvona“ i „poklopci masline.
Ove čarobne i magične pečurke često rastu u sasušenoj kori drveća po zemlji, drvenoj strugotini, tresetnoj mahovini i raspadajućem malču četinara. Plodna tela imaju kapice između 1,5–5,5 cm u prečniku i konične su do tupokonične do konveksne.
Utvrđeno je da Psilocybe baeocistis sadrži 0,15–0,85% psilocibina, 0,59% psilocina i 0,10% baeocistina.
Ova popularna vrsta magićnih pečuraka nudi šarene vizuelne efekte i pojačan osećaj zabave. Međutim, kao i kod svih psihodelika, prijavljeni su i neka izazovnija dejstva.