Magične pečurke ponovo su dospele u žižu javnosti zahvaljujuči svojim fascinantnim dejstvima, a njihova primena u okviru duhovne, medicinske i rekreativne upotrebe prolazi kroz reevaluaciju od strane društva. Dakle, došao je trenutak da se zapitamo da li je kombinovanje joge i psihodelika ne samo prihvatljivo, već zapravo poželjno ili korisno. Na kraju krajeva, ove dve prakse dele slične ciljeve povezane sa proširenjem svesti. Mogu li magične pečurke i joga funkcionisati zajedno, kako bi poboljšale duhovni i emocionalni razvoj pojedinca? Praktikovanje joge i psihodeličnih supstanci istovremeno je, ispostavio se, zaista čarobno putovanje ka postizanju viših stanja svesti. Nastavite da čitate da biste saznali kako vam magične pečurke, kao prirodni psihodelici, mogu pomoći da podignete svoje sesije joge na jedan viši, sasvim novi nivo.
Šta je joga?
Joga je skup fizičkih, mentalnih i duhovnih praksi sa krajnjim ciljem dostizanja meditativnog stanja svesti. To je jedna od šest hinduističkih filozofija, nastala u drevnoj Indiji, bez preciznih podataka o njenoj hronologiji, niti specifičnom poreklu. U drevnim indijskim spisima postoje različite definicije joge. Jedna od najlepših datira još iz davnog 14. veka i glasi: „Sjedinjenje apane i prane, sopstvenog rajasa i semena, Sunca i Meseca, pojedinačne duše i vrhovne duše, a na isti način, jedinstvo svih dualiteta, zove se joga“. Joga je očarala Zapad sredinom 19. veka zajedno sa povećanim interesovanjem za indijsku filozofiju. Danas se u zapadnom svetu joga uglavnom percipira i praktikuje kao skup vežbi zasnovanih na radu na zdravlju – fizičkoj fleksibilnosti i spremnosti, ublažavanju mentalnog stresa i povećanju opšteg psihičkog mira i blagostanja. U indijskoj tradiciji, s druge strane, ona je uvek zadržala svoje fundamentalno, originalno duhovno i meditativno jezgro. Jedan od „ciljeva“ koji karakterišu jogu kao oblik aktivne meditacije je postizanje osećaja blaženstva i povezanosti sa univerzumom i sopstvom. I, upravo ova vrsta joge ima mnogo toga zajedničkog sa upotrebom psihodelika, poput magičnih pečuraka.
PSIHODELICI
Psihodelici su oduvek bili prisutni u autohtonim šamanskim kulturama Centralne i Južne Amerike i Afrike, ali, u zapadnom svetu, su sledili mnogo drugačiju putanju. Tokom 50-ih i 60-ih godina, ljudi na Zapadu su u velikoj meri eksperimentisali sa narkoticima, posebno psihodeličnim supstancama. Tada su neki od onih koji su “zajahali” ovaj eksperimentalni talas već kombinovali vešte joga poze i psihodelike. Nakon ove eksperimentalne faze, uglavnom zbog straha od nauke i naučnih otkrića, brzo su usledile zabrane takvih supstanci, i čitava tema je postala tabu za “mejnstrim” svet i prosečno lovečanstvo. Krajem 20. veka, nekoliko pionirskih studija pomoglo je da se konačno podigne zavesa misterije nad psihodeličkim istraživanjima, a danas je veliki broj istraživanje stvarnog potencijala psihodelika u toku. Iako ilegalna u većini sveta, rekreativna upotreba psihodelika, ipak, nikada nije izbledela, nalazeći svoje uporište u subkulturi. Psihonauti širom sveta su se okupljali i odlazili na svoja lična psihodelična putovanja telom, umom i dušom od kada su ove supstance i njihova fascinantna dejstva prepoznati.
KOMBINOVANJE MAGIČNIH PEČURAKA SA JOGOM
Mnoge sličnosti i paralele mogu se povući između izmenjenih nivoa svesti do kojih se može doći kroz psihodeličko iskustvo i onih postignutih praktikovanjem joge. Stoga je logično da se ove dve prakse mogu kombinovati u funkcionalnu sinergiju. Upotreba biljaka koje menjaju percepciju našeg uma nije nova za praktičare joge. U stvari, naučnici koji proučavaju svete spise joge pozivaju se na autoritativne Joga Sutre Patandžalija (engl. Yoga Sutras of Patañjali) kao dokaz za to. U Joga Sutri, 4.1 Patandžali, mudrac koji je napisao ovu zbirku pominje da „mistične moći nastaju usled rođenja, bilja, mantri“. Međutim, da bi bile uspešne, obe prakse se moraju poštovatii praktikovati pravilno i odgovorno, radi postizanja njihovog pravog krajnjeg cilja i dejstava. Magične psilocibinske pečurke ne treba posmatrati kao puki način da se ode što je moguće dalje u alternativno stanje svesti iz čiste razonode, niti na jogu treba gledati samo kao na način da ostanete u dobroj fizičkoj formi. Oba iskustva su mnogo više od toga, i, i jedno i drugo treba posmatrati kao sredstva koja nam pomažu u sopstvenom duhovnom i emocionalnom rastu, razvoju i ponovnom rođenju.
KAKO KOBINOVATI MAGIČNE PEČURKE I JOGU?
Sinergija između magičnih pečuraka i joge koristi činjenicu da obe tehnike deluju na sličan način na ljudski mozak. I psihodelične supstance i vrsta meditacije koja se postiže prilikom praktikovanja joge smanjuju aktivnost regiona mozga uključenih u takozvanu „mrežu podrazumevanog režima“ (DMN). Aktivnost mozga naglo raste u ovom režimo, onda kada razmišljamo o stvarima koje treba da uradimo ili kada razmišljamo o prošlim žaljenjima. Nasuprot tome, kada uzimate magične pečurke ili kada meditirate i praktikujete jogu, aktivnost u DNM regionima mozga se smanjuje. Praktičari bilo koje od ove dve prakse (ili obe), na ovaj način počinju da otpuštaju strahove, žaljenje i mentalne barijere. Umesto toga, oni doživljavaju stanje blaženstva, smisla i nesebičnosti, gubeći osećaj gde završavaju kao pojedinci, a gde počinje ostatak sveta. Štaviše, mala količina magičnih pečuraka (poznata kao mikro doziranje) omogućava veću fizičku i mentalnu kontrolu bez halucinogenih dejstava, što bi moglo pomoći u praksi joge kao fizičke vežbe zasnovane na snazi i fizičkim izdržajima. Iako je kombinacija oba elementa potpuno subjektivan i lični izbor, potencijalni sinergijski efekti kombinovanja potencijala psihodelika i joge su očigledni. Naravno, ukoliko se ikada odlučite za to, preporučena doza magičnih pečuraka je manja od standardne rekreativne doze, ali nešto veća od mikrodoze.
BHAKTI JOGA I MAGIČNE PEČURKE
Joga se praktikuje u različitim kulturama i tradicijama, kao i u sklopu svih indijskih religija. U hinduizmu, ove prakse uključuju Džnana (Jnana) jogu, Bhakti jogu, Karma jogu, Laja (Laya) ili kundalini jogu i Hatha jogu, svaka sa sopstvenim, jedinstvenim fokusom, skupom koncepata i vežbi, spisima, guruima i filozofima. Među svim hinduističkim praksama, Bhakti joga je identifikovana kao „joga ljubavi“, kao tradicija „misticizma božanske ljubavi“. Snažan akcenat na žudnji za čistom i apsolutnom ljubavlju koja prožima naše biće ne može proći neprimećeno od strane pristalica “braka” između magičnih pečuraka i joge. Otkriće da “sva bića pripadaju jednom univerzalnom zagrljaju i da su zajedno povezana ujedinjujućom silom ljubavi” dele i psihonauti i praktičari Bhakti joge.