Da li ste ikada želeli da uzgajate magične pečurke? Niste jedini. Uzgajanje halucinogenih pečuraka je fascinantan hobi, kao i praktičan način da se stvori kvalitetna, organska ponuda. U većini zemalja, nažalost, uzgoj magičnih pečuraka je nezakonit, isto kao i njihova upotreba, ali postoje izuzeci. Psihodelične pečurke, poznate i kao magične pečurke, iznenađujuće je lako uzgajati. Sve što vam treba je osnovna oprema, supstrat, spore i malo strpljenja. U ovom vodiču za početnike, objasnićemo sve što treba da znate o tome kako uzgajati magične pečurke koje proizvode psilocibin, čarobni sastojak zaslužan za njihovo psihoaktivno dejstvo, kod kuće, korak po korak. Slede detaljni saveti i informacije o tome kako uzgajati magične pečurke u domaćoj radinosti.
NABAVKA MAGIČNIH PEČURAKA
Najbolji način da ostanete bezbedni ukoliko želite da krenete na čarobno putovanje je da uzgajate magične pečurke kod kuće ili ih nabavite iz proverenih izvora. Zbog njihovog trenutnog pravnog statusa, ovo drugo možda nije opcija. Međutim, negde je moguće kupiti spore magičnih pečuraka, jer one ne sadrže psihaktivno jedinjenje psilocibin, te se na taj način provlače kao rupa u zakonu. Ipak, imajte na umu da je uzgoj magičnih pečuraka u većini sveta i dalje nezakonit, a da je ovaj vodič samo u informativne svrhe. Na nekim područjima je upotreba magičnih pečuraka legalna, ali ne i ugzoj, dok je negde obrnuto. Magične pečurke se takođe mogu pronaći u prirodi. Stoga, ako živite na pravom mestu, možda ćete imati sreće da naiđete na neke u divljini. Međutim, za one bez iskustva, lako je pogrešno identifikovati pečurke – to potencijalno može biti smrtonosna greška. Stoga, ukoliko planirate da ih potražite u svom okruženju, pročitajte prvo naš članak posvećen tome kako prepoznati različite vrste magičnih pečuraka.
KAKO UZGAJATI MAGIČNE PEČURKE KOD KUĆE?
Uzgajanje magičnih pečuraka kod kuće je relativno jednostavno. Međutim, to zahteva higijenu i malo strpljenja. Takođe će vam trebati i adekvatna oprema.
- Kompleti za uzgoj pečuraka
Jedan od najlakših načina za uzgoj pečuraka je upotreba kompleta za uzgoj pečuraka, u osnovi seta prethodno inokulisanog supstrata sa uputstvima i potrebnom opremom. Oni obično uključuju špric za spore, supstrat i podlogu za uzgoj – teoretski, sve što vam treba za uspešan uzgoj magičnih pečuraka u kućnim uslovima. Neki kompleti čak dolaze i sa micelijumom (glavno telo gljive) spremnim za upotrebu. Kompleti za uzgoj su dostupni za mnoge različite vrste pečuraka, kako onih za kulinarsku upotrebu, tako i onih halucinogenih. Kvalitet može da varira u zavisnosti od brenda proizvođača, tako da je dobra ideja da dobijete preporuku od iskusnog uzgajivača pre nego što odaberete jedan za kupovinu, i naravno, proverite da li je uzgoj istih legalan u državi u kojoj se nalazite.
- Samostalan uzgoj “od nule”
Čak i bez kompleta, uzgajanje magičnih pečuraka je prilično jednostavno, ali detaljna uputstva mogu biti korisna, jer postoji mnogo koraka i mnogo različitih saveta. Početi od nule znači uložiti više napora i truda, ali to daje konzistentnije rezultate, smanjuje rizik od kontaminacije i predstavlja fantastično iskustvo učenja. U nastavku, možete pronaći detaljna uputstva o tome šta vam je sve potrebno da biste samostalno uzgajali magične pečurke kod kuće, od temelja.
ŠTA VAM JE POTREBNO ZA UZGOJ MAGIČNIH PEČURAKA?
Ukoliko se odlučite za to da pokušate sami da se opremite i započnete svoju avanturu uzgoja magičnih pečuraka u kućnoj radinosti, pre svega će vam biti potrebna adekvatna oprema. Pre nego što počnete sa procesom uzgajanja, nabavite sledeće materijale:
• Špric sa sporama
Oni se mogu kupiti kao takvi ili možete sai nabaviti špriceve posebno, ukoliko imate mogućnost da nabavite spore magične pečurke koju želite da uzgajate. Uverite se da špric ima iglu.
• Materijal za podlogu (supstrat)
Popularni “recepti” zahtevaju mešavinu organskog brašna od smeđeg pirinča ili kokosa.
• Odgovarajući broj staklenih tegli sa širokim grlom i poklopcima
Standardne tegle koje možete prikupiti kupovinom svakodnevnih namirnica poslužiće podjednako dobro.
- Čekić i ekseri
Njih ćete koristiti da precizno bušite rupe na poklopcima tegli.
• Perlit
Perlit že vam biti potreban za nanošenje slojeva na dnu komore za plodove.
• Komora za plodove (SGFC) ili njen adekvatan ekvivalent
• Sredstva za sterilizaciju i dezinfekciju
Ovo uključuje alkohol i druga dezinfekciona sredstva, plinski upaljač, sredstvo za dezinfekciju vazduha, rukavice od lateksa, hirurške maske i slično. Ukoliko želite da uzgajate magične pečurke, morate napraviti svoju sterilnu mini-laboratoriju.
• Boca sa sprejem za vodu
- Oprema za praćenje uslova uzgoja
Temperatura i vlažnost su veoma važni uslovi za gajenje pečuraka, stoga mnogi uzgajivači koriste termometre i hidrometre u svojim komorama za plodove. Međutim, iskusni uzgajivači radije koriste svoja čula za praćenje uslova. Isto tako, neki koriste ventilatore i ovlaživače vazduha, dok drugi improvizuju mašući poklopcima i prskajući vodu iz sprej bočice, što moće obaviti podjednako dobar posao, ukoliko znate šta radite.
PROCES UZGOJA MAGIČNIH PEČURAKA KORAK PO KORAK
Kada ste nabavili svu opremu koja će vam biti potrebna za adekvatan uzgoj magičnih pečuraka, vreme je da pređemo na sam proces.
- Pripremite tegle
Dezinfikujte čekić i ekser i iskoristite ih da probušite četiri ravnomerno raspoređene rupe oko obima poklopca tegle.
- Pripremite podlogu (supstrat)
Pomešajte supstrat prema receptu koji odaberete (brašno od smeđeg pirinča, vermikulit i voda su uobičajeni). Dezinfikujte cediljku i uklonite višak vode iz mešavine supstrata.
- Napunite tegle supstratom
Napunite tegle mešavinom supstrata koju ste napravili, ostavljajući malo prostora pri vrhu tegle (oko 1,5 cm) i zatvorite ih čvrsto. Sterilizujte izloženo staklo alkoholom.
- Sterilizacija
Napunjene tegle treba sterilisati prokuvavanjem ili parom. Čvrsto zatvorite poklopce tegli i pokrijte ih folijom. Uverite se da voda ili kondenzovana para ne mogu da prodru u teglu kroz rupe. Stavite peškir na dno šerpe ili posude koju koristite za iskuvavanje i stavite tegle od gore. Nalijte vode do oko polovine tegle i dovedite je do laganog ključanja. Kuvajte na pari 75–90 minuta, dodajući još vrele vode ukoliko ispari tokom ključanja. Držite tegle uspravno tokom čitavog perioda. Nakon procesa sterilizacije, ostavite tegle da se ohlade na sobnoj temperaturi nekoliko sati ili preko noći.
- Pripremite špric za spore
Koristite upaljač da zagrejete iglu špric, kako biste je dezinfikovali. Sačekajte da se ohladi, a zatim je obrišite alkoholom, vodeći računa da je ne dodirnete prstima. Dobro protresite. Smanjite rizik od kontaminacije nošenjem rukavica od lateksa i hirurške maske, posebno ukoliko je pre toga potrebno sastaviti špric.
- Ubrizgajte spore
Uklonite zaštitnu foliju sa tegle i ubacite špric što je dublje moguće kroz jednu od rupa na poklopcu tegle. Imajte na umu da sve osim samih spora mora biti sterilisano za ovaj korak. Ubrizgajte oko ¼ cc rastvora spora u svaku rupu i očistite iglu alkoholom između svakog ubrizgavanja. Ubrizgajte spore na unutrašnju stranu tegle, uz staklo, a ne u sredinu, kako biste mogli da vidite micelijum čim počne da raste, obično u roku od nekoliko dana. Na taj način nećete provesti nedelju ili dve brinući o tome da li je klijanje uspelo. Pokrijte rupe mikropornom trakom. Ponovite isti postupak za sve preostale tegle.
- Inkubacija
Ostavite tegle da se inkubiraju na toplom, tamnom mestu dok micelijum potpuno ne kolonizuje supstrat, pretvarajući unutrašnjost tegli u potpuno belu. Preferencija za temperaturu varira između različitih sojeva, odnosno vrsta pečuraka. Vreme kolonizacije takođe varira i može biti od nedelje do mesec dana. Možete izbušiti rupe u plastičnoj posudi za skladištenje i postaviti je na uzvišeno postolje, kako biste omogućili protok vazduha ispod. Pokrijte peškirom da zadržite vlagu. Posle toga, sve što je potrebno da uradite jeste da čekate.
- Priprema za oplodnju
Kada su tegle potpuno kolonizovane micelijumom, vreme je da ih stavite u komoru za plodove. Sloj vlažnog perlita na dnu reguliše vlažnost, a tepsija, tacna za torte, ili nešto slično, čuvaće od direktnog kontakta sa vodom. Stavite perlit u cediljku i nakvasite ga vodom tako što ćete ga staviti ispod hladne slavine. Ostavite ga da se dobro ocedi, a zatim ga rasporedite po dnu komore koju ste odabrali. Ponavljajte postupak dok ne budete imali sloj perlita od 10-13cm koji pokriva bazu.
- Oplodnja
Sada gljiva plodi, odnosno “pravi” magične pečurke. Vlažnost u komori mora biti iznad 90%, ali sobna temperatura je sasvim redu. Svetlo je važno, ali ne mora biti jako. Kvasite perlit par puta dnevno ili po potrebi da biste održali vlažnost, ali ne preterano. Najbolje je da poprskate vodom u bočici sa sprejom, kao prilikom orosavanja biljaka. Povremeno osvežavajte vazduh ventilatorom ili osveživačem vazduha. Sačekajte da se pečurke pojave, odnosno izniknu. Budite strpljivi – to može potrajati i do nekoliko nedelja, u zavisnosti od vrste pečurke i uslova.
- Berba
Pažljivo pratite svoje pečurke u nastanku i uskoro bi trebalo da vidite da se pojavljuju kao bele izbočine, koje potom izniknu u „iglice.“ Pečurke bi trebalo da budu spremne za berbu 5–12 dana nakon toga. Najbolje ih je brati pre nego što se veo pokida, otkrivajući škrge, osim ako ne želite da sačuvate spore. Uberite sve izrasle magične pečurke pre nego što se veo pokida i otpočne prirodan ciklus ponovnog oslobađanje spora. Vaša čitava domaća postavka za uzgoj i rast pečuraka ostaće urednija na taj način. Nakon berbe, uklonite sve takozvane “abortuse” (male pečurke koje nikada nisu u potpunosti sazrele). Ukoliko je vaša podloga i dalje funkcionalna, možete započeti sledeći ciklus.
USPEŠNO UZGAJANJE MAGIČNIH PEČURAKA U KUĆNIM USLOVIMA
Imajte na umu da je ovo opšta metoda primenjiva na većinu najpopularnijih i najrasprostranjenijih vrsta magičnih pečuraka. Međutim, neki specifičniji sojevi ovih čarobnih pečuraka možda će zahtevati strožije ili drugačije uslove, koje bi bilo mnogo teže uspostaviti u kućnim uslovima.