Efekti psihodelika na ljudska čula uključuju audio i vizuelne halucinacije, praćene emotivnim promenama i izmenjenom percepcijom vremena i prostora. Ukoliko vas zanima koje vizuelne fenomene možete iskusiti tokom „magičnog putovanja“ (tripovanja) na koje vas odvode halucinogeni, došli ste na pravo mesto.
Nastavite da čitate da biste dobili sveobuhvatan pregled najčešćih vizuelnih efekata koje psihodelici mogu izazvati, kako biste znali šta možete da očekujete (i vidite) ukoliko planirate da isprobate „magične pečurke“ ili neki od drugih psihodeličnih stimulansa koji menjaju našu percepciju i čula na čaroban, jedinstven način.
Kako psihodelici i psihodelične gljive utiču na našu vizuelnu percepciju?
Psihodelici vas mogu navesti da vidite svet na neobične i divne načine (ponekad zaista čudne). Međutim, da bismo razumeli koje vizuelne promene možete očekivati usled konzumiranja psihodelika, moramo detaljnije da sagledamo kako naš mozak obrađuje informacije. Ono što vidimo, čujemo, mirišemo, te osećamo dodirom i ukusom je pod uticajem interpretacije signala primljenih od strane našeg mozga.
Ono što vidimo možda zapravo nije ono što je fizički ispred nas. Naš um takođe može drugačije tumačiti okolinu u odnosu na nekog drugog, čak i ako ta osoba stoji odmah pored nas i vidi isto što i mi. Stoga, ono što vidimo zavisi od toga kako će naš mozak to obraditi. Prilikom konzumiranja magičnih pečuraka, tartufa, LSD-a ili bilo koje druge psihodelične supstance, one remete redovnu aktivnost u prefrontalnom korteksu mozga i neuronskoj mreži podrazumevanog režima (DMN – default mode network).
Ovaj „poremećaj“ omogućava mozgu da ima “vizionarska iskustva”. Umesto da se fokusiramo na tumačenje korisnih vizuelnih znakova kao u svakodnevnom životu, doživljavamo nalet vizuelnih predviđanja, dok naši umovi očajnički pokušavaju da obrade što više informacija. Poremećaj u našoj tipičnoj funkciji mozga, u kombinaciji sa preuzbuđenim neuronima, kao posledica dejstva psihodelika, može dovesti do širokog spektra vizuelnih halucinacija.
5 najčešćih vizuelnih efekata psihodelika
Nakon konzumiranja psihodelika, vaš centar za emocije u mozgu počinje da razgovara direktno sa vašim vizuelnim korteksom, te čini da, na primer, vidite stvari kojima se nadate ili kojih se plašite.
Stvaraju se nove neuronske mreže koje bi mogle proizvesti nove uvide, nove perspektive, nove načine gledanja na svet.
Međutim, vrsta – i intenzitet – vizuelnog fenomena koji se doživljava nakon konzumiranja psihodelika zavisiće uglavnom od vašeg okruženja, mentalnog stanja i supstance koju uzimate. Ipak, svaka potencijalna pojava vizuelnih efekata pod dejstvom psihodelika je podeljena u pet glavnih kategorija:
Poboljšanja: Izoštreno čulo vida
Vizuelna poboljšanja predstavljaju poboljšanu vizuelnu percepciju našeg okruženja. Prvi, i verovatno najuticajniji, od ovih efekata je povećana jasnoća vida.
Uobičajeno je primetiti detalje u svom okruženju koje možda nikada ranije niste videli. Pored povećane vizuelne jasnoće, korisnici psihodelika mogu iskusiti i takozvani efekat „zumiranja“.
Videćete jasnije objekte koji su daleko od vas i moći da se fokusirate i na najsitnije detalje. Takođe, možete početi da vidite šare ili lica među neživim predmetima.
Veći spektar boja je takođe široko rasprostranjen vizuelni efekat psihodelika— zamislite Instagram filter preko vašeg okruženja u kojem se nalazite. Kontrasti su pojačani, a boje jarke.
Supresije: Oslabljeno čulo vida
Efekti vizuelne supresije su suprotni od prethodno navedenih vizuelnih poboljšanja. Jedan od čestih vizuelnih efekata psihodelika je da, kada god mozak pokuša da tumači neki objekat, njegova jasnoća i boja izgledaju monotoniji.
Takođe možete imati problema da se fokusirate, jer vid postaje zamagljen ili izobličen. To izobličenje može postati izraženije, razvijajući se u dvostruki vid, izobličenje brzine kadrova koje oko procesuira i nedostatak perifernog vida.
Dvostruki vid je kao da vidite sliku ispred sebe – malo izvan svog centra. Ako ste ikada nosili 3D naočare, onda ćete znati šta možete očekivati od ovog vizuelnog efekta psihodelika.
Supresija brzine kadrova je kada vaš mozak tumači samo određeni broj pokreta nekog objekta, što zauzvrat može izgledati kao da se objekti teleportuju ili kreću neobično.
Konačno, nedostatak perifernog vida utiče na vašu percepciju dubine i osećaj perspektive, tako da vaše okruženje izgleda ravno ili 2D.
Vizuelne distorzije (izobličenja)
Vizuelna izobličenja su ono gde stvari postaju zaista zanimljive. Dok su vizuelne supresije i izoštren vid promene u načinu na koji percipiramo objekte ispred sebe, vizuelna izobličenja ih mogu dodati, ukloniti ili poptuno izmeniti svet oko nas.
Iako postoje na desetine različitih načina na koje se objekti mogu izobličiti usled dejstva halucinogena na vaš um, pokrićemo neke od najčešćih vrsta ovih vizuelnih efekata psihodelika.
Očekujte zakasnele slike, promene u osvetljenosti, bojama (ili potpuno uklanjanje boje), izmenjenu percepciju dubine, zanošenje ili topljenje objekata. Od svih mogućih izobličenja, zanošenje ili topljenje je efekat koji se najčešće povezuje sa psihodelicima.
Može vam se činiti kao da se slike na zidu pokreću, čvrsti objekti počinju da pulsiraju, a šare kovitlaju kao da su žive i pokretne.
Geometrija
Geometrijski vizuelni efekti psihodelika se nalaze negde između izobličenja i potpunih halucinacija. Na najnižem nivou, ovi efekti su klasifikovani kao „vizuelni šumovi“, promene u kretanju, bojama i šarama koje se formiraju na jednostavnim strukturama ili objektima.
Ukoliko konzumirate psihodelike sa jačeg kraja spektra i geometrijski vizuelni elementi mogu dostići nivoe jednog sasvim drugog sveta. Neki korisnici psihodelika prijavljuju da su dostigli nivo vizuelne distorzije koji ih prenosi u drugu dimenziju.
Okruženje oko vas bledi u pozadinu, a zamenjuju ga intenzivni, geometrijski oblici. Dva konačna nivoa vizuelne geometrije su 8A geometrija i 8B geometrija.
Prvi je beskonačna masa geometrijskih oblika koji se oblikuju (često pod uticajem naše podsvesti), a drugi je jedna, zasebna masa geometrijskih struktura.
Potpune halucinacije
Poslednji, ali ne i najmanje važan vizuelni efekat psihodelika su potpune halucinacije, koje se mogu manifestovati na bezbroj načina. Nažalost, možda neće svi biti pozitivni – nije neuobičajeno čuti da se najveći strahovi ljudi manifestuju tokom lošeg putovanja (loš trip) kroz svet psihodelika.
Na sreću, ovi slučajevi su retki i veća je verovatnoća da ćete iskusiti autonomne entitete ili takozvane „ljude iz senke“, od kojih će mnogi pokušati da komuniciraju sa vama. Halucinacije su takođe jedini vizuelni efekat psihodelika koji se može doživeti i sa otvorenim i sa zatvorenim očima. Pojedinci su čak prijavili vizuelne halucinacije u zadnjem delu očnih kapaka, kao što su nadrealni pejzaži i aktivacija neživih objekata.
Svako vizuelno psihodelično putovanje (tripovanje) je drugačije
Ne postoje čvrsta i univerzalna pravila kada je u pitanju definisanje onoga što ćete vizuelno doživeti kada konzumirate psihodelike. Vaše prethodno iskustvo sa psihodelicima, uzeta supstanca, njena snaga i spoljašnji stimulansi igraju ključnu ulogu u tome kako će vaše tripovanje izgledati i sa čime ćete se na njemu susresti.
Međutim, opšta ideja o tome šta možete očekivati može vam pomoći da se pripremite za introspektivno putovanje koje je pred vama pomoću ovoh 5 najčešćih vizuelnih efekata psihodelika.
Ipak, najbolje ćete znati ako sami to doživite…