Ukoliko konzumirate magične pečurke, primetićete da njihova dejstva i efekti postaju manje intenzivni ukoliko putujete na “čarobna” putovanja često i bez pravljenja pauza između istih. To je zato što, kao i na većinu drugih supstanci, vremenom razvijamo toleranciju koja umanjuje njihova dejstva. Iskusni psihonauti znaju da će dejstva magičnih pečuraka biti slabija ukoliko ne prave adekvatne pauze između svojih psihodeličnih avantura. Štaviše, kada biste postali isfrustrirani zbog manjeg intenziteta magičnih pečuraka i odlučili da isprobate neku snažniju alternativu, kao što je LSD, čak i to putovanje bilo bi manje intenzivno. Ono što u ovom slučaju doživljavate je fenomen poznat kao tolerancija na psihodelike. Kako se razvija tolerancija na psihodelike? I, što je najvažnije, kako to možete izbeći? Postoje li potencijalne opasnosti ukoliko ne pravite pauze između svojih psihodeličnih putovanja? U nastavku, saznajte sve o razvijanju tolerancije na magične pečurke i kako to može uticati na vaše iskustvo sa psihodelicima.
ŠTA JE TOLERANCIJA?
Kada govorimo o toleranciji u sferi korišćenja supstanci, govorimo o tome da se naša tela prilagođavaju konstantnom ili čestom prisustvu određene supstance u organizmu. To mogu biti psihodelici kao što su magične pečurke ili LSD, ali i alkohol, nikotin i mnoge druge supstance. Kada razvijemo toleranciju na bilo koju supstancu, to znači da su nam potrebne veće doze iste supstance da bismo doživeli prethodno postignuti željeni efekat. Takođe se može desiti da se, ukoliko neko uzima određene supstance previše često, tolerancija izgradi do tačke u kojoj osoba uopšte više ne oseti bilo kakvo dejstvo ili efekat supstance, te stoga pređe na snažnije i potencijalno opasnije alternative, u nadi da će osetiti željena dejstva, što nažalost, često dovodi do zloupotrebe supstanci. Stoga, toleranciju treba shvatiti ozbiljno, ne samo da biste uživali u bezbednim nivoima i čarima dejstava psihodelika ili drugih supstanci, već i radi sopstvene sigurnosti.
ZAŠTO RAZVIJAMO TOLERANCIJU NA PSIHODELIČNE SUPSTANCE?
Naše telo prirodno teži tome da sve održi u ravnoteži. Kada uzimamo psihodelike, opijate ili bilo koje druge supstance koje naše telo percipira kao “strane”, a ne dozvolimo da prođe određeno vreme između konzumacije istih, naše telo počinje da ubrzava metabolizam povećanom funkcijom jetre, kako bi se oslobodilo viška „strane“ supstance. Međutim, ubrzani metabolizam nije jedini način na koji naše telo reaguje na kontinuirano prisustvo nepoznate supstance u organizmu. Mnoge psihodelične supstance, uključujući i psilocibin – psihodelični sastojak magičnih pečuraka, poznate su kao “agonisti serotoninskih receptora” u mozgu. Serotonin je neurotransmiter koji ima popularan imidž kao ključni faktor koji doprinosi osećaju blagostanja i sreće. Studije na životinjama sugerišu da se gustina serotoninskih receptora smanjuje čestom upotrebom ovakvih supstanci, a samim time i količina serotonina i osećaj “sreće”.
UNAKRASNA TOLERANCIJA: KADA JEDNA SUPSTANCA UTIČE NA DRUGU
Način na koji psilocibin u magičnim pečurkama deluje na ljudski organizam, veoma je sličan onome kako nas LSD, meskalin i razni drugi psihodelici vode na čarobna halucinogena psihodelična putovanja. Svi oni deluju tako što utiču na prethodno pomenute serotoninske 5-HT2A receptore. Zbog ovog odnosa između uobičajenih psihodelika, postoji fenomen unakrsne tolerancije između ovih supstanci. Drugim rečima, kada vaše telo razvije toleranciju na psilocibin, iako ste konzumirali samo magične pečurke, dejstva i efekti usled konzumiranja drugih psilocibinskih psihodelika, poput LSD-a ili meskalina će takođe biti slabiji. Ali, ne deluju svi psihodelici na isti način. DMT u Ajahuaski, na primer, ne desenzibilizira serotoninske receptore, tako da ne dovodi do razvijanja tolerancije usled konzumiranja magičnih pečuraka ili LSD-a. Isto tako, magične pečurke i LSD nemaju nikakav uticaj na kanabis (marihuanu), odnosno psilocibin ne utiče na THC. To je zahvaljujući tome što THC deluje na kanabinoidne receptore endokanabinoidnog sistema, a ne na serotoninske receptore kao psihodelici. Stoga, ne postoji unakrsna tolerancija između kanabisa i psilocibinskih psihodelika.
“RESETOVANJE” TOLERANCIJE: KOLIKO VREMENA TREBA DA PROĐE IZMEĐU UPOTREBE PSIHODELIKA?
Toleranciju na magične pečurke možete razviti veoma brzo. Međutim, dobra stvar je što tu istu toleranciju gubite skoro istom brzinom kojom je i razvijete. Sve što treba da uradite da biste sprečili razvijanje značajnije tolerancije jeste da dozvolite da prođe najmanje nekoliko dana između uzimanja punih doza ovih psihodeličnih supstanci. Međutim, odgovorni psihonauti će napraviti dosta dužu pauzu između svojih čarobnih putovanja. Ukoliko ostavimo samu toleranciju po strani, psihodelična putovanja su sama po sebi veoma intenzivna i duboka. Dozvoliti da prođe minimalno nekoliko dana ili, idealno, nekoliko nedelja između svakog čarobnog psihodeličnog putovanja pomoćiće vam u tome da ne razvijate toleranciju na psihodelike, već da uživate u čarima i pozitivnim efektima istih, uz bezbedne i umerene doze.
TOLERANCIJA NA MAGIČNE PEČURKE I NIZAK RIZIK OD STVARANJA ZAVISNOSTI
S obzirom na to da se naše telo relativno brzo navikne na dejstvo određenih supstanci, to očigledno može postati ozbiljan problem ukoliko govorimo o supstancama koje mogu izazvati zavisnost. Dobar primer ovakve situacije je alkohol – ljudi zavisni od alkohola će morati da piju sve češće i u sve većim količinama da bi zadovoljili žudnju svog tela za alkoholom i osetili željena dejstva alkohola, uprkos tome što konzumiranje tolikih količina alkoholnih pića u velikoj meri narušava njihovo zdravlje. Na sreću, potencijal za razvijanje zavisnosti od magičnih pečuraka je daleko manji nego kod drugih supstanci, uključujući i alkohol. Studija sprovedena 2008. godine pokazala je da mladi odrasli koji su konzumirali psilocibin i druge halucinogene nisu imali povećan rizik od zavisnosti kasnije u životu. Ovo je vredno napomenuti, jer se pokazalo da konzumiranje mnogih drugih supstanci, uključujući kanabis, duvan, određene lekove na recept i druge stimulanse dovodi do povećanog rizika od zavisnosti, uopšteno. Štaviše, do dana današnjeg nisu otkrivene nikakve direktne negativne zdravstvene posledice konzumiranja magičnih pečuraka. Ukoliko osoba razvije toleranciju na magične pečurke ili neki drugi psihodelik, njihova dejstva jednostavno će postajati sve manje intenzivna, dok u nekom momentu u potpunosti ne prestanu da deluju na telo i um. Jednostavno, nema smisla nastaviti uzimati magične pečurke kada se to dogodi. Ali, čak i kada odlučite napravite pauzu, vaše telo neće žudeti za magičnim pečurkama, kao što je to često slučaj kada su u pitanju druge supstance, poput alkohola ili nikotina. Studija iz 2010. godine sprovedena u Holandiji uporedila je 19 različitih rekreativnih narkotika, otkrivši da je psilocibin supstanca sa najmanjim potencijalom za štetu po ljudsko zdravlje. Ovi rezultati se poklapaju sa mnogim otrkićima o bezbednosti magičnih pečuraka iz brojnih različitih istraživanja i studija sprovedenih na ovu temu.
DA LI POSTOJI OPASNOST POVEZANA SA RAZVIJANJEM TOLERANCIJE NA PSIHODELIKE?
Iako ne postoje neposredne opasnosti povezane sa razvijanjem tolerancije na magične pečurke, neki potencijalno negativni ishodi česte prekomerne konzumacije psihodelika uključuju:
- Povećan rizik od neprijatnog iskustva
Razvijanje tolerancije znači da vam je potrebna veća doza psilocibina da biste postigli željena dejstva magičnih pečuraka ili drugih psihodelika, a veća doza uvek povećava i rizik od neželjenih fizičkih i psihičkih dejstava psihodelika. Ukoliko želite da smanjite rizik od potencijalno negativnog i neprijatnog iskustva, uvek je bolje držati se tipične, umerene preporučene doze, čak i ako to znači da sačekate da prođe neko vreme između vaših čarobnih putovanja.
- Prevelika doza nakon pauze
Isto tako, oni koji razviju toleranciju na magične pečurke mogu biti skloni tome da odu na kratku pauzu radi “resetovanja” svoje tolerancije, pre nego što uzmu veliku dozu. Međutim, iako ste možda iskusni kada su u pitanju psihodelici i navikli ste da uzimate određenu dozu, s obzirom na osetljivost tolerancije, ovo bi moglo biti dovoljno da katalizuje izuzetno intenzivno iskustvo, koje vas može preplaviti i dovesti do neželjenih efekata, isto kao i da ste početnik u svetu istraživanja psihodelika. Stoga, ukoliko pravite pauzu, pogotovo dužu, počnite manjim koracima – manje i umerene doze su uvek sigurnija i bolja opcija.
- Druge negativne posledice
Još jedan od potencijalnih negativnih ishoda izgradnje tolerancije na magične pečurke je da bi to moglo navesti neke pojedine da probaju jače i potencijalno opasnije supstance. Ukoliko osete da efekti magičnih pečuraka na njih više ne deluju, neki pojedinci mogu biti skloni tome da pređu na druge, potentnije supstance, umesto da sačekaju da prođe određeni period kako bi se njihova tolerancija na psilocibin smanjila. Ovo nikada nije dobra ideja, koja god supstanca da je u pitanju. Stoga, konzumirajte svaku supstancu umereno, kako biste bezbedno uživali u njihovim dejstvima i ne biste potencijalno naškodili sebi.
TOLERANCIJA NA MAGIČNE PEČURKE
Izbegavati razvijanje tolerancije kada konzumirate magične pečurke je zaista jednostavno – shvatite ih ozbiljno, pristupite im odgovorno i uverite se da uvek sačekate nekoliko dana (u najmanju ruku!) pre nego što krenete na svoje sledeće putovanje. Na ovaj način, možete izvući maksimum iz uživanja u intrigantnim i duhovnim halucinogenim dejstvima magičnih pečuraka, a u međuvremenu uživati u procesuiranju fascinantnih iskustava i uvida koje steknete na svojim putovanjima. Srećan put!